Pomnik upamiętniający Prezydenta Piotra Stanisława Drzewieckiego
Aktualności » Pomnik upamiętniający Prezydenta Piotra Stanisława Drzewieckiego
Zarząd Główny Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Rolnictwa zachęca do wsparcia inicjatywy Zarządu Głównego Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej dotyczącej zbiórki środków pieniężnych na budowę pomnika upamiętniającego Prezydenta Piotra Stanisława Drzewieckiego popiersiem w Parku Mirowskim w Warszawie.
Każdy Oddział SITR może wesprzeć działanie poprzez wpłacanie w miarę swoich możliwości kwoty równoważnej wartości cegiełek, których wartość rozpoczyna się od kwoty 50 złotych, wpłaty należy dokonywać na konto wskazane przez FSNT - NOT.
Wspólne działanie z naszej stowarzyszeniowej strony, przyczyniłoby się do zebrania większości potrzebnych środków do realizacji tej szczególnej inicjatywy.
Aby przybliżyć sylwetkę Prezydenta Warszawy – Piotra Drzewieckiego poniżej przedstawiamy krótki opis z jego działalności.
Piotr Drzewiecki urodził się 29 maja 1865 w Warszawie. Z wykształcenia był inżynierem ale przede wszystkim był wybitnym działaczem społeczno-gospodarczy.
Został pierwszym prezydentem Warszawy w II Rzeczypospolitej, Prezesem Rady Nadzorczej Polskiego Banku Komunalnego w 1939 roku.
W 1919 założył Ligę Pracy, której został prezesem, w tym samym czasie kierował Polskim Bankiem Komunalnym. W 1920 r. powołał do życia w Chrzanowie pierwszą polską fabrykę lokomotyw. Po wybuchu I wojny światowej został członkiem Centralnego Komitetu Obywatelskiego. Ponadto był prezesem m.in. Polskiego Towarzystwa Elektrycznego, Polskiego Związku Przemysłu Metalowego, działaczem Centralnego Związku Polskiego Przemysłu, Górnictwa, Handlu i Finansów. W okresie 1906-1918 kierował Towarzystwem Kursów Naukowych, które przyczyniło się do reaktywacji po 1918 roku – Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Warszawskiej i SGGW. W 1931 był współzałożycielem klubu Rotary International.
Aresztowany przez Niemców w 1942 r. W 1943 roku więziony na Pawiaku, zmarł 8 grudnia 1943 roku w więzieniu Moabit w Berlinie.
Prochy Piotra Drzewieckiego zostały w 1949 roku sprowadzone do Polski i złożone w grobowcu na Cmentarzu Powązkowskim .